top of page
červený drak

Yes&
MTG a D&D klub
jeseník

mtg karty
MTG logo
mtg karta

Magic the Gathering (MTG) je sběratelská karetní stolní hra inspirovaná Dungeons & Dragons (DnD), vydávaná od roku 1993. Pro nás z Yes& klub Jeseník spojuje umění, příběhy, strategii, ale především možnost sejít se s přáteli u jednoho stolu a poznat nové lidi. Základní informace ukazuje toto video.

 

Každý z hráčů hraje se svým balíčkem 60-ti karet, který si postaví. Vybírat může z velikého množství v rámci pěti barev (zelená, červená, modrá, bílá a černá) a každoročně vycházejí nové. Hra je rovněž zajímavá pro velké množství karetních interakcí skrz pestrou paletu herních mechanik a formátů.

MTG je pro 2 - 8 hráčů představujících čaroděje, kteří se snaží udolat své protivníky pomocí různých strategií daných kartami nestvůr, kouzel, předmětů a dalších, obsažených v jeho balíčku, za které platí magickou energií. Prohrává ten, jehož počet životů klesne na 0, dostane 10 bodů otrávení, vyčerpal všechny karty ze své knihovny a nebo byla splněna určitá speciální podmínka. Základní pravidla najdete zde.

Ve hře se  rovněž pořádají oficiální turnaje na mezinárodní úrovni.

Hrajeme formáty Modern, Pioneer, Standard, Commander a Booster Draft.

dnd mapa miniatury kostky
DnD logo

"We are looking for someone to share in an adventure"

Dungeons & Dragons (DnD) je pro nás z Yes& klub Jeseník víc, než jen stolní hra na hrdiny. Vyšla poprvé 1974 a byla předlohou pro české Dračí Doupě (DrD) z roku 1990. Je založená na společném vyprávění příběhů, s využitím vaši představivosti. Zve vás k prozkoumání dechberoucího fantastického světa plného dobrodružství, kde hrdinové bojují s příšerami, potkávají zajímavé postavy, odhalují tajemství a překonávají výzvy. Především ale pomáhá vytvořit pouto přátelství mezi hráči, se kterými si užijete spoustu zábavy a  nezapomenutelných okamžiků, o kterých si budete vyprávět ještě dlouho poté. Základní informace ukazuje toto video.

​Na začátku hry si vytvoříte jedinečnou postavu, skrz kterou můžete být sami sebou a projevit se v příběhu způsobem jakým chcete v bezpečném prostředí. Jste připraveni zažít vlastní epické dobrodružství? Hlavní mechanikou je hod dvacetistěnnou kostkou, jež představuje prvek náhody a určuje směr, kterým se příběh bude ubírat. Hra  je určena pro Dungeon Mastera vyprávějícího příběh 1 - 6 hráčů skrze dobrodružtví, jež zažívají skrze své postavy.  Ke hře je potřeba jen tužka, papír a kostky. Ale využít můžete i další doplňky jako například miniatury, mapy, zástěna pro Dungeon Mastera, indexové karty s obrázky a další. Pro mapy doporučuji tvůrce Maphammer, jehož najdete na platformě Patreon.

Rok od roku získává větší popularitu a kromě kuchyňského stolu se dá hrát také online přes Discord a virtuální stůl na Roll20 nebo jako LARP - například Zlenice.

dvacetistěnná kostka

Hrajeme s 5. edicí pravidel přes D&D Beyond. V roce 2024 přejdeme na 6. edici, jež vyjde k 50. výročí hry.

V českém vydání jako Jeskyně a Draci (JaD) - PDF verze  nebo online verze

D&D vám umožní zažít, že neúspěch není něco, za co byste se měli stydět, ale příležitost vymyslet nové řešení a učit se pomocí chyb. Navíc také rozvíjí sociální dovednosti jako empatie, řešení problémů, spolupráce, efektivní komunikace, sebevyjádření a další.

Proto se D&D využívá rovněž ve školství a terapii viz weby: D&D Educator resources; UnBoxed; Game to Grow; Megan A. Connell; Extra Life; Lets Roll nebo Jaspers Game Day

školní klub stolních her

O nás

Jsme fanoušci stolních her MTG a D&D (DnD) z města Jeseník a rádi do našeho herního klubu Yes& přivítáme nové členy. Prvotní idea klubu vznikla již v roce 2018, ale zrealizovali jsme ho až na konci roku 2021. Máte-li zájem, neváhejte a napište nám nebo nás kontaktuje na sociálních sítích. Pro členy máme Discord komunitu.

Ve spolupráci s SPŠ eMKO Jeseník jsme rozjeli první D&D (DnD) a MTG After-school klub Jeseník. Máte-li zájem, neváhejte a napište nám nebo se na nás přijďte podívat a zahrát si. Vše vám zapůjčíme, vysvětlíme a naučíme.

 

Setkáváme se každý čtvrtek 15:00 - 18:00 na eMKU. Případně po domluvě v čajbaru Pangea, kde také pořádáme každé 3 měsíce booster draft.

Do budoucna plánujeme pro náš Yes& klub Jeseník pořídit pryskyřicovou 3D tiskárnu a tisknout si a ručně malovat figurky pro D&D (DnD). Inspirací je nám web Squidmar miniatures. Pokud jste kreativní, určitě si u nás užijete spoustu zábavy.

Jakub "Fangor z Jeseníku" Kovařík

osobní obrázek

Adresa

eMKO

Dukelská 1240/27, Jeseník

čajbar Pangea

Lipovská 416, Jeseník

školní klub stolních her

chcete se dozvědět více

Napište nám

Děkujeme za odeslání

- Těšíme se na vás -

naši partneři
černý rytíř eshop odkaz
čajbar pangea jeseník odkaz
spš emko jeseník odkaz
imago eshop odkaz

Proč Yes&  ?

Naší vizí je vytvořit rozmanitou komunitu lidí, kde budou všichni přijímáni bez rozdílu, kde se bude moci každý zapojit do jejího rozvoje a skrze kterou budou moci růst a být sami sebou. Bezpečné místo, kde můžete poznat nové přátele.

Projekt Yes& se skládá ze dvou divizí. První je Škola historického šermu Jeseník a druhou MTG a D&D klub stolních her Jeseník.

 

Anglické "yes, and", které nás inspirovalo k názvu je princip využívaný v improvizačním divadle jehož prvky Dungeons & Dragons (DnD) obsahuje, ale dá se na něho pohlížet i jako na životní postoj. Doslova znamená “pružně reagujeme na změny, říkáme ano tomu co přichází, rozvíjíme to dál a společně hledáme nové cesty”.

 

S improvizací souvisí i hra Magic the Gathering (MTG) - obsahuje princip náhody, mění se protivníci a jejich strategie, každá hra je jiná. Tedy stejně jako v historickém šermu. “Yes” zároveň symbolizuje náš rodný Jeseník, jež je pro nás svojí přírodou velkou inspirací.

 

Přejeme vám, ať je váš život jedno velké dobrodružství!

  • Instagram
  • Facebook
  • Discord
bottom of page